free ticket

program

Go Back to Hiding in the Shadows

  • Thu 2421:00-21:35
Dimitris Mitropoulos Hall
  • A/V Performances

Pink Star

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

Broken ties

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

PoNR / Anomie

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

A Survival Guide to Icebreaker

  • Sun 2718:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Rover

  • Thu 2419:00-19:30
MC 3
  • Special Screenings

[O]

  • Thu 2416:45-17:50
MC 3
  • Animation

MediaArt Monographic Show: Special Selection – International Image Festival (CO)

  • Fri 2516:20-18:00
MC 3
  • Festivals of the World

Death Of The Blackbird

  • Thu 2416:45-17:50
MC 3
  • Animation

Ephemera No.1, No.2 and No.3

  • Fri 2520:00-21:00
MC 3
  • Video Art

Love is fear

  • Thu 2416:45-17:50
MC 3
  • Animation

HOME

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Future Exit Strategy

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Control

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Fluid Bodies: from the Celestial to the Subatomic

  • Sat 2619:00-20:00
Mitropoulos Theater
  • Talks

Social Copy

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Dimitris Mitropoulos Foyer & Allegro
  • Web Art

VitRails

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Allegro
  • Virtual Reality

Out of the Loop (Feel Something)

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

The idea

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

Augmented Fiction

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

Two trams

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

Framed

  • Fri 2519:00-20:00
MC 3
  • Animation

AURELIA

  • Sun 2720:00-21:00
MC 3
  • Animation

32 Anodontia street

  • Sun 2720:00-21:00
MC 3
  • Animation

Frank O’Hara – Mayakovsky

  • Thu 2416:45-17:50
MC 3
  • Animation

Dream

  • Thu 2415:00-16:00
MC 3
  • Video Art

A Table Game

  • Sat 2619:30-20:30
MC 3
  • Animation

What Do machines sing of?

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Illuminosity

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

Nature Abstraction

  • Thu 2410:00-20:00
  • Fri 2510:00-20:00
  • Sat 2610:00-20:00
  • Sun 2710:00-20:00
Metro Syntagma
  • Virtual Reality

Freedom

  • Thu 2419:30-20:30
MC 3
  • Animation

Def Sound – I Need You 2 Know

  • Fri 2520:00-21:00
MC 3
  • Video Art

Ion Hole

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Cyborgs in the Mist

  • Thu 2418:00-18:50
Mitropoulos Hall
  • Special Screenings

Naturals

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

INTRA

  • Sat 2616:30-17:30
MC 3
  • Animation

Poetbot v_1.1

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Dimitris Mitropoulos Foyer & Allegro
  • Web Art

Fall of Sun

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Parasitism

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

G.

  • Sat 2616:30-17:30
MC 3
  • Animation

Human Geography

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

One Square Mile

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Dissonance

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

WHAT’S UP Physical NETbots

  • Sat 2614:00-15:00
  • Sun 2716:00-18:00
MC 3,4
  • Workshops (Adults)

Quick, Draw!

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Dimitris Mitropoulos Foyer & Allegro
  • Web Art

Hybrid Sensorium

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Space
  • Installations

Boy transcoded from phosphene

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

9 ways to draw a person

  • Thu 2416:45-17:50
MC 3
  • Animation

Proxy

  • Sat 2616:30-17:30
MC 3
  • Animation

Androids dreaming of nonexistence

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Post-Human Futures

  • Sat 2617:30-18:30
MC 3
  • Special Screenings

Interface I

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Approximation Theory Talk

  • Thu 2419:00-19:45
Artist Corner
  • Talks

Upload / Unplug

  • Sat 2622:00-22:45
Banquet Hall
  • A/V Performances

The Artist and the Kid

  • Sun 2712:00-13:00
MC3
  • Animation

Fantome

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Foyer Skalkota
  • Digital Image

Hertzian Field #2

  • Sat 2621:00-21:25
Banquet Hall
  • A/V Performances

NOVAE

  • Sat 2616:30-17:30
MC 3
  • Animation

Alice

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Dimitris Mitropoulos Foyer & Allegro
  • Web Art

Blue like the ocean

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Cyma {Fos}

  • Thu 2410:00-23:00
  • Thu 2410:00-23:00
  • Thu 2410:00-23:00
  • Thu 2410:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Arabesque

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

WEIRD

  • Thu 2416:45-17:50
MC 3
  • Animation

Shiro

  • Sun 2722:00-22:40
Banquet Foyer
  • A/V Performances

The Moment We Are Blind

  • Fri 2520:00-21:00
MC 3
  • Video Art

Machine & Structure

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

The Modulor

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Comparative Structures

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

PROOFS

  • Thu 2415:00-16:00
MC 3
  • Video Art

Hiatus – Precipice

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Impenetrable as Night

  • Sat 2618:30-19:30
MC 3
  • Animation

Lines

  • Sat 2618:30-19:30
MC 3
  • Animation

Land without evil

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Singularity WOW -The W:OW Art Film & Video Festival (DE)

  • Fri 2515:30-16:20
MC 3
  • Festivals of the World

Sinofuturism (1839-2046 AD)

  • Sat 2615:30-16:30
Mitropoulos Hall
  • Special Screenings

Much Ado About Nothing

  • Thu 2415:00-16:00
MC 3
  • Video Art

ARThropods

  • Thu 2419:30-20:30
MC 3
  • Animation

Social Media Meditation

  • Fri 2516:00-17:30
  • Sat 2614:00-15:30
  • Sun 2714:00-15:30
Entrance Cafe - Eleftherias Park
  • Workshops (Adults)

Zoo story

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Beatogether

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Syntagma Metro Station
  • Installations

CUBED

  • Fri 2519:00-20:00
MC 3
  • Animation

Blue

  • Sun 2716:00-17:30
MC3
  • Animation

The Punishment

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
New Exhibition Space
  • Installations

HUMAN STUDY #1, 3RNP

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Maybe it’s me

  • Fri 2519:00-20:00
MC 3
  • Animation

Us

  • Fri 2520:00-21:00
MC 3
  • Video Art

Last Dance 别舞

  • Sat 2618:30-19:30
MC 3
  • Animation

The Overview Effect

  • Thu 2415:00-16:00
MC 3
  • Video Art

Lux in Tenebris

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

2eeKCee

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Memorial

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Smartdust

  • Thu 2415:00-16:00
MC 3
  • Video Art

The performer

  • Sat 2618:30-19:30
MC 3
  • Animation

Death of a Father

  • Thu 2419:30-20:30
MC 3
  • Animation

True love

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Equilibrium

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

Τsoclis, Εμείς

  • Thu 2419:00-20:00
MC 3,5
  • A/V Performances

Construction dans l’espace et le silenc

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

ARIADNE’S THREAD

  • Thu 2415:00-16:00
MC 3
  • Video Art

Seismic Percussion performance & Earthbeat talk

  • Thu 2419:00-20:30
Dimitris Mitropoulos Hall
  • Talks

Super LUNE

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

010

  • Thu 2415:00-16:00
MC 3
  • Video Art

Techno Synesthesia: The Sound of Archway

  • Fri 2520:00-21:00
MC 3
  • Video Art

Interférences

  • Fri 2521:00-21:20
Dimitris Mitropoulos Hall
  • A/V Performances

Free Wheels

  • Thu 2419:30-20:30
MC 3
  • Animation

Treetops

  • Thu 2415:00-16:00
MC 3
  • Video Art

Spatial Bodies

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Impact

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

Roboterra

  • Sat 2616:30-17:30
MC 3
  • Animation

Hide nor hair

  • Sun 2720:00-21:00
MC 3
  • Animation

Underneath it all

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

For Your Eyes Only: Genesis

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Orbits

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Μετρο Σύνταγμα
  • Installations

NOVA

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Sky Pacers

  • Thu 2415:00-16:00
MC 3
  • Video Art

GastaLoops (IISO – Out)

  • Sun 2720:00-21:00
MC 3
  • Animation

Radiophone

  • Thu 2419:30-20:30
MC 3
  • Animation

The Cataract

  • Sun 2720:00-21:00
MC3
  • Animation

Awaker

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

Prosperity

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

m/moire

  • Sat 2618:30-19:30
MC 3
  • Animation

Immersion

  • Fri 2519:00-20:00
MC 3
  • Animation

Divisional Articulations

  • Sat 2618:30-19:30
MC 3
  • Animation

Prophet

  • Sat 2616:30-17:30
MC 3
  • Animation

Approximation Theory

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

Endscapes – Osmosis Audiovisual Media festival (TW)

  • Sun 2717:30-18:30
MC 3
  • Festivals of the World

Voyagers

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Unusual Journey

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

GP-to

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

BitCoin of Things (BoT) Theory and practice Workshop

  • Sat 2616:00-19:00
MC 3,2
  • Workshops (Adults)

Guess who?

  • Sat 2613:00-14:30
Dimitris Mitropoulos Hall
  • Workshops (Adults)

Dreams of algorithms 1 & 2

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

Personality ComProfile

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Dimitris Mitropoulos Foyer & Allegro
  • Web Art

Enough

  • Sun 2720:00-21:00
MC 3
  • Animation

Broccoli

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Interstitial

  • Thu 2416:45-17:50
MC 3
  • Animation

Eden

  • Fri 2519:00-20:00
MC 3
  • Animation

Invisible

  • Thu 2419:30-20:30
MC 3
  • Animation

Human Stories

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Dimitris Mitropoulos Foyer & Allegro
  • Web Art

Savanah Swift

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Artgasm

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

WHAT’S UP 3D Printing

  • Sat 2617:00-18:30
  • Sun 2718:30-20:00
MC 3.4
  • Workshops (Adults)

Mechanical Relationships

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

FLO

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Gray Hive

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Other Self

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

MULTIVERSE

  • Sun 2720:00-21:00
MC 3
  • Animation

Image Empress of the World

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

(No) We, I, Myself and Them

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Travelogue Tel Aviv

  • Thu 2416:45-17:50
MC 3
  • Animation

Flaring

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

WW

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

The Score

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

Electronic Superhighway

  • Thu 2415:00-16:00
MC 3
  • Video Art

BitCoin of Things (BoT) Installation

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Dimitris Mitropoulos Foyer & Allegro
  • Web Art

Machine learning & creative coding

  • Fri 2516:00-19:00
MC 3,2
  • Workshops (Adults)

Ya – why so negative?

  • Fri 2520:00-21:00
MC 3
  • Video Art

Nintendogs

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Field of Facts

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

The black curtain

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Black Moves

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Quasar Bosch

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

Mycophone_Unison

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Morning Cowboy

  • Sun 2720:00-21:00
MC3
  • Animation

The house

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

WHAT’S UP VR Graffiti

  • Sat 2613:00-16:00
  • Sun 2713:00-16:00
Artist Corner
  • Workshops (Adults)

Vala

  • Fri 2520:00-21:00
MC 3
  • Video Art

MINDSCAPE

  • Sun 2721:00-21:20
Theater Mitropoulos
  • A/V Performances

HEY-HI

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
New Exhibition Halls
  • Installations

Catherine

  • Fri 2519:00-20:00
MC 3
  • Animation

LED Mapping Tournament Contestants Performance

  • Thu 2420:30-22:00
  • Fri 2519:00-20:30
  • Sat 2620:30-22:00
  • Sun 2720:00-21:30
Banquet Hall
  • A/V Performances

SISYPHUS

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Field

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

INDETERMINATION137

  • Sat 2618:30-19:30
MC 3
  • Animation

Undiscovered

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

The Voyage

  • Thu 2419:30-20:30
MC3
  • Animation

Hidden Layer

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Twin islands

  • Sun 2720:00-21:00
MC 3
  • Animation

Force Field

  • Sat 2622:00-22:30
Dimitris Mitropoulos Hall
  • A/V Performances

does anyone know what’s going on?

  • Thu 2415:00-16:00
MC 2
  • Video Art

CAPILLARIES CAPILLARIES

  • Sat 2621:00-21:23
Dimitris Mitropoulos Hall
  • A/V Performances

OFF

  • Sat 2616:30-17:30
MC 3
  • Animation

Water Moves

  • Thu 2419:30-20:30
MC 3
  • Animation

Down Escalation

  • Sat 2618:30-19:30
MC 3
  • Animation

Daemon

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Space
  • Installations

Black Dog

  • Sat 2616:30-17:30
MC 3
  • Animation

Cultural heritage and contemporary art

  • Fri 2517:00-17:50
Artist Corner
  • Talks

Elle et la poule

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Hybrids

  • Thu 2419:30-20:30
MC 3
  • Animation

Inferno

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Meeting point : Banquet Foyer | Once per hour
  • Installations

Lost control

  • Fri 2519:00-20:00
MC3
  • Animation

Scrambled

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

remote city [skygardens_towers]

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Binary love

  • Fri 2520:00-21:00
MC 3
  • Video Art

Until I die

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 27-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Machine Meditation Studies #2

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Hakanaï

  • Fri 2522:00-22:40
Banquet Hall
  • A/V Performances

Tech Break

  • Thu 2416:00-16:45
MC 3
  • Special Screenings

Overflow

  • Sun 2720:00-21:00
MC3
  • Animation

Forest Red

  • Sun 2720:00-21:00
MC 3
  • Animation

The Rainmaker

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

Beautiful Like Elsewhere

  • Thu 2416:45-17:50
MC 3
  • Animation

+3×10^8m/s, beyond the light velocity

  • Sat 2618:30-19:30
MC 3
  • Animation

DOTA

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

The Cloud

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Dimitris Mitropoulos Foyer & Allegro
  • Web Art

BRAIN MESSAGE

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
New Exhibition Space
  • Installations

Dökk

  • Thu 2422:00-23:00
Banquet Hall
  • A/V Performances

Part 2 – Bot existential

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Brief Encounters on the Milky Way

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Best Of Animafest Zagreb 2017

  • Sun 2715:15-16:00
MC3
  • Festivals of the World

Chaos (a fish tale)

  • Thu 2416:45-17:50
MC 2

ECVP Vol.5 – CRISIS & UTOPIA

  • Fri 2518:00-19:00
MC 3
  • Special Screenings

Heart

  • Thu 2415:00-16:00
MC 3
  • Video Art

Tablespoons

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Smell of Data

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Dimitris Mitropoulos Foyer & Allegro
  • Web Art

Crushed In Space

  • Fri 2519:00-20:00
MC 3
  • Animation

Running Lights

  • Fri 2519:00-20:00
MC 3
  • Animation

Technolapse

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Temptation

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Willie and the Foxtrot 01

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

Low battery

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Acoustic Additive Synthesizer

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
MC3,3
  • Installations

Hypergradient

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Neighbourwood

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Galassie

  • Sun 2718:30-20:00
MC 3
  • Video Art

Parasitic endeavours

  • Sat 2618:30-19:30
MC 3
  • Animation

SUSHIDO – スシドゥ

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

REALITY?

  • Sat 2616:30-17:30
MC3
  • Animation

Sniffing the extraterrestrial

  • Thu 2417:00-20:30
MC 3,2
  • Workshops (Adults)

Rodeor

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

IN Corp.

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

Icky

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

Α natural History of exotic extinctions

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

Hash2Ash

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Dimitris Mitropoulos Foyer & Allegro
  • Installations

Re.Murdered

  • Fri 2519:00-20:00
MC 3
  • Animation

ICLEK AR/VR Experiences

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Allegro
  • Virtual Reality

Pure White

  • Sat 2616:30-17:30
MC 3
  • Animation

Athensburgh

  • Thu 2415:00-16:00
MC 3
  • Video Art

How can we all make it to the future?

  • Sun 2718:00-19:00
Artist Corner
  • Talks

A DAY IN THE PARK

  • Thu 2419:30-20:30
MC 3
  • Animation

Time and space

  • Sat 2616:30-17:30
MC 3
  • Animation

Trophy Camera v0.9

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Dimitris Mitropoulos Foyer & Allegro
  • Web Art

I Want to Fit In

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Dimitris Mitropoulos Foyer & Allegro
  • Web Art

Fight

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Allegro
  • Virtual Reality

WINSTON

  • Thu 2419:30-20:30
MC 3
  • Animation

Current Language

  • Fri 2520:00-21:00
MC 3
  • Video Art

MOMO

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

Sound Shifting

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Space
  • Installations

Breathless

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Hall
  • Installations

Imaginary Science- Science Reactors

  • Fri 2521:00-22:00
MC 3
  • Talks

Via

  • Sat 2618:30-19:30
MC 3
  • Animation

Hotel Overlook

  • Sat 2618:30-19:30
MC 3
  • Animation

LED Mapping Tournament

  • Thu 2416:00-19:00
  • Fri 2516:00-19:00
  • Sat 2612:00-15:00
  • Sun 2712:00-14:00
MC 3,4
  • Workshops (Adults)

The Non-bifurcatedman

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Satellarium II

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
The Exhibition Space
  • Installations

AI conversations

  • Sat 2619:00-20:00
Artist Corner
  • Workshops (Adults)

Theodoro

  • Sun 2716:00-17:30
MC 3
  • Animation

Augmented Reality & Οpenframeworks

  • Sun 2712:00-15:00
  • Sun 2716:00-19:00
MC 3,2
  • Workshops (Adults)

Hypertrain

  • Thu 2416:45-17:50
MC 3
  • Animation

The Impressionist

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-23:00
  • Sat 2610:00-23:00
  • Sun 2710:00-23:00
Nikos Skalkotas Foyer
  • Digital Image

Skeleton

  • Sat 2619:30-21:00
MC 3
  • Video Art

Orion

  • Fri 2514:30-15:30
MC 3
  • Animation

Dream Makers

  • Thu 2410:00-23:00
  • Fri 2510:00-
  • Sat 2610:00-
  • Sun 2710:00-
Allegro
  • Virtual Reality